کلينيک گياه پزشکی مرکزی است که در آنجا بازرسی و تشخيص مسائل و مشکلات مربوط به سلامتی گياه صورت گرفته و توصيه های لازم در مورد روش های کنترل مشکلات ارائه می شود . مرکز همچنين به صورت محلی جهت بررسی مشکلات گياه و نيازهای کشاورزان و نيز به عنوان مرکز اطلاع رسانی برای خدمات ترويجی و کشاورزان عمل می نمايد . کلينيک های گياه پزشکی رابطی بين مراکز تحقيقات ملی کشاورزی ، مراکز ترويجی و جامعه کشاورزی بوده و فعاليت عمده ی آنها ارائه خدمات تکنيکی به طور مستقيم به کشاورزان می باشد. کلينيک ها کانالی اساسی برای دستيابی کشاورزان به مراکز علمی تخصصی کشاورزی تامين می نمايند . علاوه بر اين ، نيازهای تحقيقاتی زارعين می تواند از طريق کلينيک ها به عنوان اولويت های تحقيقاتی در دستور کار قرار گيرد. کلينيک های گياه پزشکی از نظر پيچيدگی کار با توجه به موقعيت (منطقه) و امکان دسترسی به خدمات تخصصی از قبيل روش های ويروس شناسی متفاوتند ، برخی از آنها به ويژه زمانيکه با مراکز تحقيقات ملی کشاورزی در ارتباط هستند ممکن است وظايف قرنطينه ای داشته و درگير هدايت آزمايشات مزرعه ای باشند ، با اين حال بيشتر کلينيک ها در مشارکت زارعين در فعاليت های تحقيقاتی و آموزشی مربوط به مديريت آفات نقش دارند. بلک(1993) مديريت و سازمان دهی کلينيک های گياهی در کشورهای در حال توسعه را مورد بررسی قرار داده و بر نقش عمده ی کلينيک ها در فراهم آوردن امکانات اساسی جهت انجام کليه ی فعاليت های مربوط به مديريت عملی آفات تاکيد نموده است .
توانايی کلينيک گياه پزشکی در تشخيص مشکلات مربوط به سلامتی گياه پايه و اساس تاسيس آن می باشد .
 
تهیه شده توسط جعفر چاکرالحسینی

موضوعات مرتبط: معرفی رشته گیاهپزشکی

تاريخ : شنبه چهاردهم آذر ۱۳۸۸ | 11:7 | نویسنده : مسیح سخنور |

 کارشناسی ارشد بیماری های گیاهی

شماره

نام درس

ضریب

۱

زبان عمومی و تخصصی

۲

۲

گیاهشناسی (فیزیولوژی – سیستماتیک – آناتومی)

۲

۳

قارچ شناسی (فیزیولوژی و سیستماتیک)- ویروس شناسی..

۳

۴

سم شناسی و اصول مبارزه

۳

۵

بیماری های گیاهی (زراعی –درختان میوه-جالیزی)

۴

 

کارشناسی ارشد حشره شناسی کشاورزی

شماره

درس

ضریب

۱

زبان عمومی و تخصصی

۲

۲

جانور شناسی

۲

3

حشره شناسی (فیزیولوژی و سیستماتیک)

۳

۴

سم شناسی و اصول مبارزه

۳

۵

آفات گیاهی (زراعی –درختان میوه-جالیزی-انباری)

۴

 


موضوعات مرتبط: معرفی رشته گیاهپزشکی

تاريخ : شنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۸ | 10:45 | نویسنده : مسیح سخنور |

مقدمه

رشته گیاه پزشکی از آن رشته های نوپا ، کاربردی جذاب است که علاقمندان خود را جذب کرده است . عنوان گیاه پزشکی در علوم کشاورزی ایران از سال 1342 به جای «دفع آفات و حفاظت گیاهان» مطرح شده است. به طور کلی، در این رشته تشخیص و شناسایی آفات و عوامل بیماری گیاهان زراعی ، باغی، زینتی، جنگلی، مرتعی و فرآورده های گیاهی و همچنین شناخت علایم و چگونگی اثر آفات و عوامل بیماریهای انگلی و غیرانگلی بر گیاهان و آشنایی کامل با اصول و روشهای مبارزه، مورد بحث قرار می گیرد.

گیاه پزشکی
تعریف و هدف
در دوره کارشناسی مهندسی کشاورزی، عنوان گیاه پزشکی به رشته ای اطلاق می شود که در آن علوم و فن آوری در زمینه های شناخت آفات و عوامل بیماری زای گیاهی و اصول و روشهای مبارزه با این عوامل مورد بررسی قرار می گیرد.
هدف از ایجاد این رشته، تربیت کارشناسانی است که علاوه بر داشتن معلومات علمی و فنی کشاورزی عمومی، در زمینه گیاه پزشکی ، علوم مربوط به شناخت آفات و عوامل بیماری زای گیاهی را در حد کارشناسی به صورت نظری و عملی بیاموزند و با فنون و روشهای مختلف حفظ محصولات کشاورزی، همچنین مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی نیز به صورت علمی و کاربردی آشنایی کافی پیدا کنند تا بتوانند به عنوان مدرس در هنرستانهای کشاورزی، کارشناس اجرایی تحقیقات در مراکز پژوهشی کشاورزی و مدیر و مجری امور حفاظت گیاهان در موسسه های دولتی و خصوصی بخش کشاورزی خدمات شایسته ای را ارائه دهند. بر اساس آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی، طول دوره کارشناسی گیاه پزشکی چهار سال است و دانشجویان به طور متوسط این دوره را در همین مدت طی می کنند. حداکثر طول زمان تحصیل مجاز در این دوره 6 سال و هر سال تحصیلی شامل دو نیم سال است. هر نیم سال تحصیلی شامل 17 هفته کامل آموزشی است. نظام آموزشی این دوره به صورت واحدی است و برای هر واحد درس نظری در هر نیمسال 17 ساعت آموزش کلاسی منظور می شود.

1-2) اهمیت و جایگاه در جامعه
با توجه به اهمیت محوری بخش کشاورزی در امر تغذیه و اقتصاد کشور و از آن جا که رسیدن به خودکفایی و استقلال اقتصادی در این عرصه، تضمین کننده استقلال سیاسی ما نیز خواهد بود. هر گونه تلاش برای افزایش تولیدات کشاورزی، بسیار ارزشمند و حیاتی است. یکی از راههای افزایش محصول، جلوگیری از زیانهای آفات و بیماریهای مختلف گیاهان و فرآورده های گیاهی است که هر سال، ضرر و زیان قابل توجهی را بر کشور تحمیل می کند. با توجه به دانش و فن آوری روز، لازم است روشهای علمی جدید، جایگزین شیوه های سنتی مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی شود، تا با افزایش سطح تولیدات از ورود محصولات کشاورزی خارجی بی نیاز شویم.
صنعت و بازارکار

تواناییهای لازم برای داوطلبان این رشته و ادامه تحصیل در آن برای ادامه تحصیل در رشته گیاه پزشکی- با توجه به ماهیت درسهایی که در این دوره تدریس می گردد- داوطلب باید علاقه مند به علوم زیست شناسی بویژه علوم مربوط به گیاه شناسی و کشاورزی باشد و با توجه به این که اغلب درسها دارای کار عملی در آزمایشگاه و یا در مزرعه است بنابراین داوطلب باید به کار در آزمایشگاه و مزرعه علاقه داشته باشد، همچنین در زمینه درسهایی مثل زیست شناسی و شیمی از دانش و اطلاعات لازم برخوردار باشد؛ بعلاوه توان جسمی برای کار در مزرعه و آزمایشگاه را داشته باشد.
تواناییهای فارغ التحصیلان
فارغ التحصیلان این دوره می توانند به عنوان کارشناس اجرایی یا تحقیقاتی در موسسه های مختلف دولتی و خصوصی بخش کشاورزی ایفای وظیفه کنند، همچنین با توجه به دوره های کارشناسی ارشد حشره شناسی و بیماریهای گیاهی و همچنین دوره دکترای گیاه پزشکی، می توانند در صورت داشتن شرایط لازم تا کسب آخرین مدارج تحصیلی در داخل کشور ادامه تحصیل دهند تا بتوانند مسوولیتهای بالاتر و مهمتر علمی، پژوهشی و اجرایی را بر عهده گیرند؛ همچنین پس از اتمام دوره دکترای تخصصی امکان همکاری در دانشگاهها و سایر مراکز علمی و پژوهشی به عنوان عضو هیأت علمی برایشان فراهم می گردد.

 


موضوعات مرتبط: معرفی رشته گیاهپزشکی

تاريخ : شنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۸ | 10:32 | نویسنده : مسیح سخنور |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.